Pitkähiuksinen, iloisen näköinen äiti istuu sohvalla ja vauva nukkuu hänen rintakehänsä päällä vatsallaan. Taustalla näkyy muita nuoria naisia, jotka hymyilevät.

Haku uusien vertaistukijoiden kevään 2024 kursseille on nyt auki! Tule mukaan!

Merkityksellistä vapaaehtoistyötä

Miltä kuulostaisi kiva yhteisö, aidot kohtaamiset, hyvä mieli kun voi auttaa toista pienin keinoin eteenpäin?
Näillä sanoilla monet imetystukivanhemmat kertovat vapaaehtoistyöstään Imetyksen tuessa.

Tukivanhempia on yli neljäsataa. Meitä tarvitaan, sillä vauva-ajan ja imetyksen alkuun on tärkeää saada rohkaisua, lempeyttä ja hyviä vinkkejä. Tuemme yhdessä tuhansia vauvaperheitä vuodessa.

Nyt toivotamme sinutkin tervetulleeksi mukaan toimintaan!
Haku kevään uusien vertaistukijoiden kursseille on juuri auennut! 

Millainen koulutus on?

Jokainen uusi tukivanhempi saa meiltä koulutuksen. Kurssilla opit uutta imetyksestä, vuorovaikutuksesta ja kohtaamisesta. Koulutus alkaa verkossa, jossa opiskelet omaan tahtiisi. Yksi kurssi järjestetään kokonaan etänä ja 2 kurssipäivää toteutetaan Zoomissa. Kahdella kurssilla on 2 lähipäivää Turussa ja Oulussa. Näissä kurssipäivissä saat tutustua muihin, jakaa kokemuksia ja oppia lisää.

Koulutuksen jälkeen

Kurssin jälkeen voit valita, millainen tuen muoto olisi sinulle sopiva. Ehkä haluat verkkotukea kirjoittamalla kotoa käsin? Tai tavata perheitä livenä perhekerhossa?
Voit itse päättää, paljonko käytät aikaa imetystukemiseen. Saat vapaaehtoistyöhösi myös tukea aina kun tarvitset.

Lue lisää ja tule mukaan tärkeään vapaaehtoistyöhön!

“On ihan paras tunne, kun kuulee helpotuksen toisen äidin äänessä.”